Am terminat de citit romanul MICA APOCALIPSĂ a lui Tadeusz Konwicki în
care ni se arată că în spatele unor ambalaje strălucitoare, eclatante,
frumoase, ceva s-a paradit rău de tot. A fi marginal, deraiat, in afara
societăţii pare a fi o soltie. Salvarea. Un roman care începe cu
proopozita "iata, vine sfarsitul lumii"! este o parabolcă dramatică
despre cât de tare s-au putut vicia relaţiile dintre oameni în comunism.
E o parabolă sfasietoare. Un roman excelent, care m-a umplut de o mare
bucurie.
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu